środa, 11 kwietnia 2012

Szop pracz ma zwyczaj "prania"...

Cześć! Wczoraj i dzisiaj mieliśmy dużo prania, więc tak sobie pomyślałam, że napiszę o szopie praczu!!! :)

SZOP PRACZ

Wygląd: Długość głowy i tułowia około 50-70 cm, długość ogona ok. 25 cm, masa 8-10 kg. Budowa krępa, krótkie nogi, podobny do jenota, ale o grubym ogonie z zarysowanymi czarnymi pierścieniami. Futro długie i gęste, szarożółte i czarne. Między oczami czarna pręga.

 Tryb życia: Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej. W latach trzydziestych sprowadzony na fermy, skąd część populacji uciekła i przedostała do wielu krajów europejskich, m.in. do Polski. Szop pracz występowanie - zamieszkuje wilgotne tereny, lasy w pobliżu jezior, rzek i stawów. Wspina się na drzewa i świetnie pływa. Zakłada gniazda w dziuplach lub norach. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Jest samotnikiem. W niewoli ma zwyczaj „prania” pożywienia w wodzie, stąd bierze swą nazwę.
Rozmnażanie: Okres godowy przypada na luty – marzec. Ciąża trwa 60-70 dni, w maju lub czerwcu samica rodzi od 2 do 5 młodych, które po dwóch miesiącach opuszczają gniazdo i razem z matką uczą zdobywać pożywienie.
Odżywianie: Szopy pracze są wszystkożerne. Pokarm roślinny to tylko połowa pożywienia. Resztę stanowią drobne gryzonie, ptaki, płazy, gady, ryby i owady.
I to już koniec o szopach.                                DO ZOBACZENIA


sobota, 7 kwietnia 2012

Struś Pędziwiatr

Cześć!!! Dziś napisałam o kojocie. Na końcu dałam obrazki z kreskówki. Wiecie jakiej? "Struś Pędziwiatr". Dałam je, ponieważ chciałam dziś napisać tż o strusiach.

STRUŚ


Cechy gatunku:Ubarwienie: samiec – czarne, jedynie pióra na końcach skrzydeł i ogona białe; samica – cała brązowa, końce wszystkich piór jasne. Głowa, górne 2/3 szyi i nogi nagie. Barwa skóry pozwala odróżnić poszczególne podgatunki. Posiada dwa palce u stopy; większy – odpowiednik palca środkowego – potężny, zaopatrzony w pazur, mniejszy – odpowiednik palca zewnętrznego, pozbawiony pazura. W żołądku mięśniowym zwanym mielcem znajdują się gastrolity pomagające w trawieniu pokarmu. Ma doskonały wzrok – widzi dobrze na odległość do 5 km. Zwykle w stadach po 5–6 osobników (jeden samiec z haremem), w towarzystwie innych zwierząt. Rzadko stada do 50 sztuk. Są to największe i najszybsze nielotne ptaki lądowe. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Mogą żyć do 75 lat. Wbrew popularnemu przekonaniu struś nie chowa głowy w piasek. Stereotyp ten powstał gdyż strusie mają zwyczaj w razie zagrożenia schylać głowę nisko ku ziemi.
Wymiary średnie: wysokość: 1,7–2,7 m masa: 93–150 kg Największy obecnie żyjący ptak. Samice są nieco mniejsze od samców.
Biotop: Pustynie i półpustynie o skąpej roślinności. Struś masajski – sawanna. Gniazdo:
gniazdo: W formie płytkiego dołu w piasku. W gnieździe jaja wszystkich samic haremu (15 do 60 sztuk).
Jaja: Duże, nawet do półtora kilograma, o objętości kilkudziesięciu kurzych jaj. Mają wymiary 16x12 cm.
Wysiadywanie: Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 5 do 6 tygodni głównie przez samca (w dzień czasem zmieniany przez którąś z samic). Rodzice wykazują silny instynkt opiekuńczy.
Pożywienie: Roślinne, czasem łapią niewielkie gady.
A to sam Struś Pędziwiatr!!! :) :





DO ZOBACZENIA!!!!

Kojot



Cześć!!! Dziś chcę wam napiszć o... KOJOCIE, a to dlatego że gdy jechaliśmy samochodem koło drogi szdł wygłodzony kojot.

KOJOT

Występowanie: Ameryka Północna.
Cechy charakterystyczne: Zwierze podobne wyglądem do wilka, jednak posiada ubarwienie szaro-rudo-brązowawe. Na spodzie jaśniejsze.
Długość z ogonem do 140 cm.
Długość ogona do 40 m.
Wysokość w kłębie ok. 55 cm.
Waga 13-18 kg.
 Odżywianie: Gryzonie, padlina, odpady, owoce, szarańcza, ryby, bezkręgowce, zranione i osłabione ssaki.
Tryb życia: Kojoty są zwierzętami terytorialnymi, zaznaczają swoje tereny odchodami. Rozpoznawalnym dla nich dźwiękiem jest wycie, potrafią także szczekać. Kojoty cechują się neofobią, wrodzoną obawą przed innymi gatunkami zwierząt. Są drapieżnikami.
Rozmnażanie: Kojoty dobierają si w pary, jednak to samica wybiera partnera. Po pokryciu samice kopią głębokie nory i przygotowują je dla młodych osobników. Po ciąży trwającej ok. 60 dni na świat przychodzi 3-10 szczeniąt, każdy o masie ok. 250 g. Są dokarmiane przez matkę.
A tu cośna koniec. 


















I co fajne? :) 
DO ZOBACZENIA


środa, 4 kwietnia 2012

Łoś super ktoś!!!

Cześć! Dziś chcę wam opisać i przedstawić łosia!!!!! ( a może i....).



ŁOŚ



Łosie lubią środowisko podmokłe, bagienne, z drzewami i krzewami. W zimie preferuje suchsze tereny. Rozpowszechniony w północnej Europie (Skandynawia, Syberia), północnej Ameryce (Kanada, Alaska). Łoś w Polsce bytuje głównie w dolinie Biebrzy oraz puszczy Kampinoskiej. Łosie z łatwością poruszają się po terenach bagiennych i dobrze pływają. Żyją pojedynczo lub w małych rodzinnych grupach klem z łoszakami lub z samymi bykami. Zwykle trzymają się swoich ostoi, ale potrafią udawać się na długie wędrówki. Poruszają się wolno i majestatycznie, galopują niezwykle rzadko. Mają dobry słuch i węch, ale słaby wzrok.
Ubarwienie ciemnobrązowe z niemal czarną pręgą pośrodku grzbietu. Nogi zwane badylami w odcieniu bieli. Łeb wąski z opadającą górną wargą. Uszy spiczaste. Pod szyją broda porośnięta włosem. Ogon krótki, racice podłużne, lekko zaokrąglone. Poroże zwane rosochami przyjmuję formę tyk lub łopat.
Niestety dużo ludzi poluje na te zwierzęta by zrobić z nich to:

Prawda, że to jest okrutne. A jakby wam tak ( mówię tylko do tych co tak robią) odcięto głowy i powieszono na ścianie, byłoby fajnie? Na pewno nie.
A o to coś na polepszenie humoru: ŁOŚ SUPER KTOŚ!!!!
A może pluszaka? :)
I to już niestety wszystko na temat łosi.

DO ZOBACZENIA!!

wtorek, 3 kwietnia 2012

Czy wiesz, że...

Cześć!!! Dziś napiszę wam coś co może już wiecie, a jeśli nie to się właśnie teraz dowiecie :).
Czy wiesz, że...:

- Wiele gatunków płazów i gadów wygrzewa się na spróchniałych pniach lub chroni w ich cieniu.

- W Polsce występują tylko cztery gatunki jaszczurek (jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zielona oraz padalec) i wszystkie objęte są ochroną gatunkową.

-Dzięcioły poprzez wykuwanie dziupli m.in. w murszejących pniach zwiększają możliwości lęgowe innych gatunków ptaków.

-Największą występującą w Polsce sową jest puchacz.

- Kapibary żyjące w Ameryce Południowej są obecnie największymi gryzoniami świata.

- Mątwy ( głowonogi dziesięcioramienne) potrafią przybierać kolor otoczenia mimo to, że nie rozróżniają kolorów.

- Zwierzęta domowe mogą przebyć tysiące kilometrów w drodze do domu. Psy i koty z tęsknoty za panem i swoim domem są zdolne do największych poświęceń. Potrafią przemierzyć tysiące kilometrów w często niebezpiecznych warunkach, aby wrócić do swojego pana.

- Motyle poznają smaki swoimi tylnymi stopami.

- kangury i strusie Emu nie potrafią iść do tyłu, dlatego są w herbie Australii.

-  prawie 80% wszystkich zwierząt ma sześć nóg.

-Modliszka jako jedyny owad potrafi przekręcić głowę o 360 stopni.

- kot Karola Dickensa gasił mu świeczkę, gdy ten powinien skończyć pracę.

- Leniwe zwierzęta żyją dłużej.

-Zwierzęta bardzo trafnie przewidują pogodę.

- Rozgwiazda nie ma mózgu.

I to wszystko co chciałam napisać. Mam nadzije, że ciekawostki się przydadzą w przyszłości.
DO ZOBACZENIA