sobota, 7 kwietnia 2012

Struś Pędziwiatr

Cześć!!! Dziś napisałam o kojocie. Na końcu dałam obrazki z kreskówki. Wiecie jakiej? "Struś Pędziwiatr". Dałam je, ponieważ chciałam dziś napisać tż o strusiach.

STRUŚ


Cechy gatunku:Ubarwienie: samiec – czarne, jedynie pióra na końcach skrzydeł i ogona białe; samica – cała brązowa, końce wszystkich piór jasne. Głowa, górne 2/3 szyi i nogi nagie. Barwa skóry pozwala odróżnić poszczególne podgatunki. Posiada dwa palce u stopy; większy – odpowiednik palca środkowego – potężny, zaopatrzony w pazur, mniejszy – odpowiednik palca zewnętrznego, pozbawiony pazura. W żołądku mięśniowym zwanym mielcem znajdują się gastrolity pomagające w trawieniu pokarmu. Ma doskonały wzrok – widzi dobrze na odległość do 5 km. Zwykle w stadach po 5–6 osobników (jeden samiec z haremem), w towarzystwie innych zwierząt. Rzadko stada do 50 sztuk. Są to największe i najszybsze nielotne ptaki lądowe. Na dłuższych dystansach biegają z prędkością 50 km/h, a w sprincie nawet 70 km/h. Mogą żyć do 75 lat. Wbrew popularnemu przekonaniu struś nie chowa głowy w piasek. Stereotyp ten powstał gdyż strusie mają zwyczaj w razie zagrożenia schylać głowę nisko ku ziemi.
Wymiary średnie: wysokość: 1,7–2,7 m masa: 93–150 kg Największy obecnie żyjący ptak. Samice są nieco mniejsze od samców.
Biotop: Pustynie i półpustynie o skąpej roślinności. Struś masajski – sawanna. Gniazdo:
gniazdo: W formie płytkiego dołu w piasku. W gnieździe jaja wszystkich samic haremu (15 do 60 sztuk).
Jaja: Duże, nawet do półtora kilograma, o objętości kilkudziesięciu kurzych jaj. Mają wymiary 16x12 cm.
Wysiadywanie: Jaja wysiadywane są od zniesienia pierwszego jaja przez okres 5 do 6 tygodni głównie przez samca (w dzień czasem zmieniany przez którąś z samic). Rodzice wykazują silny instynkt opiekuńczy.
Pożywienie: Roślinne, czasem łapią niewielkie gady.
A to sam Struś Pędziwiatr!!! :) :





DO ZOBACZENIA!!!!

Kojot



Cześć!!! Dziś chcę wam napiszć o... KOJOCIE, a to dlatego że gdy jechaliśmy samochodem koło drogi szdł wygłodzony kojot.

KOJOT

Występowanie: Ameryka Północna.
Cechy charakterystyczne: Zwierze podobne wyglądem do wilka, jednak posiada ubarwienie szaro-rudo-brązowawe. Na spodzie jaśniejsze.
Długość z ogonem do 140 cm.
Długość ogona do 40 m.
Wysokość w kłębie ok. 55 cm.
Waga 13-18 kg.
 Odżywianie: Gryzonie, padlina, odpady, owoce, szarańcza, ryby, bezkręgowce, zranione i osłabione ssaki.
Tryb życia: Kojoty są zwierzętami terytorialnymi, zaznaczają swoje tereny odchodami. Rozpoznawalnym dla nich dźwiękiem jest wycie, potrafią także szczekać. Kojoty cechują się neofobią, wrodzoną obawą przed innymi gatunkami zwierząt. Są drapieżnikami.
Rozmnażanie: Kojoty dobierają si w pary, jednak to samica wybiera partnera. Po pokryciu samice kopią głębokie nory i przygotowują je dla młodych osobników. Po ciąży trwającej ok. 60 dni na świat przychodzi 3-10 szczeniąt, każdy o masie ok. 250 g. Są dokarmiane przez matkę.
A tu cośna koniec. 


















I co fajne? :) 
DO ZOBACZENIA