środa, 11 kwietnia 2012

Szop pracz ma zwyczaj "prania"...

Cześć! Wczoraj i dzisiaj mieliśmy dużo prania, więc tak sobie pomyślałam, że napiszę o szopie praczu!!! :)

SZOP PRACZ

Wygląd: Długość głowy i tułowia około 50-70 cm, długość ogona ok. 25 cm, masa 8-10 kg. Budowa krępa, krótkie nogi, podobny do jenota, ale o grubym ogonie z zarysowanymi czarnymi pierścieniami. Futro długie i gęste, szarożółte i czarne. Między oczami czarna pręga.

 Tryb życia: Szop pracz pochodzi z Ameryki Północnej. W latach trzydziestych sprowadzony na fermy, skąd część populacji uciekła i przedostała do wielu krajów europejskich, m.in. do Polski. Szop pracz występowanie - zamieszkuje wilgotne tereny, lasy w pobliżu jezior, rzek i stawów. Wspina się na drzewa i świetnie pływa. Zakłada gniazda w dziuplach lub norach. Prowadzi głównie nocny tryb życia. Jest samotnikiem. W niewoli ma zwyczaj „prania” pożywienia w wodzie, stąd bierze swą nazwę.
Rozmnażanie: Okres godowy przypada na luty – marzec. Ciąża trwa 60-70 dni, w maju lub czerwcu samica rodzi od 2 do 5 młodych, które po dwóch miesiącach opuszczają gniazdo i razem z matką uczą zdobywać pożywienie.
Odżywianie: Szopy pracze są wszystkożerne. Pokarm roślinny to tylko połowa pożywienia. Resztę stanowią drobne gryzonie, ptaki, płazy, gady, ryby i owady.
I to już koniec o szopach.                                DO ZOBACZENIA