niedziela, 25 marca 2012

Powiedzonko: To co tygrysy lubią najbardziej!

Cześć! Chodzę na karate. Tam trenerem jest sensej. Kiedy mamy ciężki trening, a chce nas pocieszczyć lub zmotywować mówi: "To co tygrysy lubią najbardziej". Z podobało mi się to, aż tak, ż zaczęłam lubić tygrysy, więc dziś napiszę jeszcze o nich.

Tygrys jest zwierzęciem leśnym, może żyć wszędzie, gdzie znajduje obfitość zwierzyny i gąszcz, w którym może się przyczaić. Podobnie jak wszystkie kotowate, jest znakomicie przystosowany do polowania. Jego sierść o ciemnym pręgowaniu stanowi znakomity kamuflaż, gdy tygrys przyczai się w cieniu drzew lub wśród traw. Stąpa tak cicho i zwinnie, że zdaje się zaledwie muskać ziemię. Dzięki swej zręczności potrafi wykonać skok długości 5-6 m, by dopaść ofiarę. Nie jest jednak okrutnym i niezwyciężonym drapieżnikiem, jak go przez długi czas opisywano, ani też zwierzęciem, którego „jedynym instynktem jest stała wściekłość, ślepa furia, która nie rozpoznaje i nie rozróżnia
niczego.

Oko tygrysa
Dwoje wypukłych oczu o okrągłej źrenicy zapewnia tygrysowi szerokie pole widzenia. Dzięki warstwie komórek odblaskowych na dnie oka tygrys doskonale widzi w nocy. W nocy, zależnie od pozycji tygrysa w stosunku do źródła światła, kolor światła, odbitego w jego oczach, zmienia się z pomarańczowo-czerwonego (oko na wprost światła) do niebieskawo-zielonego (oko oświetlone z boku). Ciekawy, żółty kolor tęczówki sprawił, że nazwę "oko tygrysa" nadano jednej z odmian kwarcu o złocisto brązowym połysku.
Potężne kły
Wśród wielu cech dużego drapieżnika-skrytości, wytrwałości, zręczności i siły, tygrys ma jeszcze stalowe szczęki, wyposażone w uzębienie specyficzne dla dużych mięsożernych: cztery ostre kły, długości 7,5 cm, zaciskają się na gardle ofiary, zadając jej błyskawiczną śmierć, a następnie służą do rozszarpywania zdobyczy.

Ostre pazury
Pazury długości wielu centymetrów, są dłuższe niż pazury wszystkich innych kotowatych. Mogą chować się, podobnie jak pazury kota. Ścięgna i więzadła pozwalają tygrysowi cofać je dowolnie w głąb osłaniającego je fałdu skóry i w ten sposób zachowywać ich ostrość. Schowane podczas chodzenia i odpoczynku, wysuwają się gdy tygrys chwyta zdobycz. Cztery pazury przednich łap żłobią w pniach drzew zadrapania głębokie na 1,5 centymetra, tak tygrys znaczy swój teren.

Ryk i miauczenie
Ryczenie jest najpotężniejszym rodzajem ekspresji tygrysa i może nieść się na odległość 3 km. Tygrysy ryczą po zabiciu ofiary i w trakcie walki, a samice w czasie rui. Jeśli tygrys spotka niepożądanego współplemieńca lub człowieka, mruczy, wydaje grożące pomruki lub parska. W czasie ataku, prycha jak kot. Podczas spotkania miłosnego lub rodzinnego, wydaje łagodne pomruku i postękuje, a nawet pomiaukuje.
I to już wszystko o tygrysach.
DO ZOBACZENIA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz